WRC 2017 přináší změny v regulích. Hyundai pojede s novým speciálem

Tým Hyundai Motorsport vstoupí do sezóny FIA World Rally (WRC) 2017 se zbrusu novým Hyundai i20 Coupe WRC. Vůz, který splňuje veškeré nové technické předpisy WRC, byl slavnostně předveden během tiskové konference na Autodromo Nazionale Monza v Itálii.   

Pro druhý tým letošní sezóny představuje třídveřové kupé i20 WRC již třetí vůz od debutu v mistrovství v roce 2014. Do čtvrté sezony hodlá tým vstoupit s ambicí útočit na nejvyšší příčky. 

Od sezóny 2017 začínají platit nová pravidla, která mají zvýšit diváckou atraktivitu celého šampionátu. Změny se týkají převážně aerodynamických
a jízdních vlastností vozů. Došlo také k navýšení výkonu z 300 na 380 koní a zároveň ke snížení hmotnosti vozů.  

„Míříme do nové éry WRC. Jde o největší změnu pravidel za poslední dobu. Byla to pro nás výzva, se kterou jsme se utkali s nadšením, protože je to zároveň příležitost ukázat, co jsme se za uplynulé tři roky naučili. Všechny týmy začínají od nuly na stejné startovní čáře. Po druhém místě v letošní sezóně chceme v té příští zabojovat o nejvyšší příčku a jsme si jistí, že i20 kupé WRC nám k tomu velmi pomůže," uvedl šéf týmu Michel Nandan. 

Pro sezónu 2017 tým nechystá žádné změny v jezdeckém obsazení. Za volant speciálu budou opět usedat Thierry Neuville, Dani Sordo a Hayden Paddon. Nová pravidla umožní týmům nasazovat až tři posádky v jedné soutěži. Všichni zmínění jezdci tak pojedou v jednom týmu nazvaném Hyundai Mobis Shell World Rally Team.


PŘEDCHOZÍ ÚSPĚCHY:

Neuville potvrdil v Austrálii druhé místo v šampionátu WRC

Hyundai Motorsport veze z australské rallye další umístění na stupních vítězů. Thierry Neuville dojel po dramatickém finále na třetím místě a zajistil si tak se ziskem 160 bodů celkovou druhou pozici v letošním ročníku šampionátu WRC v bodování jezdců. Hayden Paddon a Dani Sordo se v Austrálii seřadili na čtvrté a páté pozici.

Výsledek z posledního podniku sezóny 2016 zkompletoval statistiky týmu z německého Alzenau na deset rallye z celkových 13, ve kterých Hyundai figuroval na stupních vítězů. Tým získal s novou generací vozu i20 WRC druhé místo v poháru továrních značek a má tak za sebou ve svém třetím roce působení v seriálu WRC nejúspěšnější sezónu. Celkem dosáhl dvou vítězství a dvanácti individuálních umístění na stupních vítězů a 47 vítězství v rychlostních zkouškách.

„Mám z této rallye skvělý pocit. Z počátku to nebylo vůbec snadné. Zaměřili jsme se čistotu a preciznost naší jízdy a nakonec se nám povedlo dosáhnout stanoveného cíle, čímž bylo umístění na stupních vítězů a udržení celkového druhého místa v šampionátu,“ uvedl Thierry Neuville. 

Rally Australia byla poslední, na které se představila nová generace i20 WRC. Do příští sezóny 2017 vstoupí tým Hyundai s novým vozem, který bude vyhovovat novým technickým předpisům.  

„Věděli jsme, že nás čeká velmi vzrušující víkend. S umístěním můžeme být nakonec spokojeni. Thierry zajel výborně a celá sezóna se mu společně s Nicolasem velmi povedla. Je škoda, že Hayden a Dani neměli větší příležitost promluvit do konečného pořadí,“ poznamenal šéf týmu Michel Nandan s tím, že celý tým má za sebou dobrý rok. „Vůz i20 WRC New Generation odvedl skvělou práci a jsme na něj hrdí. Ukázali jsme v této sezóně velký pokrok a já osobně jsem vděčný za každého jednotlivého člena Hyundai Motorsport a za jejich cenné příspěvky. Také bych rád vyjádřil své díky Volkswagen Motorsport za to, že nám byl tak silným soupeřem. Měřítko kvality nastavili opravdu vysoko a soutěžení s nimi nám bude chybět."

Celková klasifikace 2016 - jezdci (TOP 10)

#JezdciVůzBody
1. Ogier Sebastien Volkswagen Polo R WRC 268
2. Neuville Thierry Hyundai New Generation i20 WRC 160
3. Mikkelsen Andreas Volkswagen Polo R WRC 154
4. Paddon Heyden Hyundai New Generation i20 WRC 138
5. Sordo Dani Hyundai New Generation i20 WRC 130
6. Latvala Jari-Matti Volkswagen Polo R WRC 112
7. Ostberg Mads Ford Fiesta RS WRC 102
8. Tanak Ott Ford Fiesta RS WRC 88
9. Meeke Kris Citroën DS3 WRC
64
10. Evans Elfyn Ford Fiesta RS WRC 36

Celková klasifikace 2016 - týmy

#TýmVůzBody
1. Volkswagen Motorsport I. Volkswagen Polo R WRC 377
2. Hyundai Shell World Rally Team Hyundai New Generation i20 WRC 312
3. Volkswagen Motorsport II Volkswagen Polo R WRC 163
4. M-Sport World Rally Team Ford Fiesta RS WRC 162
5. Hyundai Motorsport N Hyundai New Generation i20 WRC
146
6. Dmack World Rally Team Citroën DS3 WRC 98
7. Jipocar Czech National Team Škoda Fabia R5 18
8. Yazeed Racing
Ford Fiesta RS WRC 4